Naujienos

Paroda „Lietuva litvakų kūryboje“

2023 - 01 - 05   

Sausį Palangos viešosios bibliotekos parodų salėje – Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus parengta paroda „Lietuva litvakų kūryboje“.

Bėgant šimtmečiams, Lietuvos žydų bendruomenė įgijo su Lietuva glaudžiai susijusią litvakišką tapatybę. Žydų menininkams Lietuva tapo ištisu pasauliu – motina, namais, išminties rankraščiu, talismanu, paguoda, suskilusia žeme, tragiškų netekčių vieta. Lietuvą jie apgaubė meilės, ilgesio ir poetiškos melancholijos atmosfera.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus parengta paroda akcentuoja svarbiausius litvakų kūrybos aspektus, kurie atskleidžia populiariausius Lietuvos vaizdinius tapyboje, grafikoje, poezijoje, romanuose, dainose, muzikoje, kine, teatre. Vieniems menininkams rūpėjo romantizuoto istorinio Vilniaus vaizdai, kitiems – gimtasis šteltas ar tradicinis Lietuvos peizažas, tretiems – vargani darbininkų kvartalai, miestų griuvėsiai ar Lietuva už spygliuotos tvoros. Litvakų dailininkai buvo svarbi grandis, siejanti Lietuvos ir Vakarų Europos meninį gyvenimą.

Parodoje –  penkiolika stendų, kurie pavadinti žymių kultūros veikėjų citatomis. Juose pateikiama informacija apie Lietuvos žydų istoriją, dailę, literatūrą, muziką, kiną ir teatrą. Akcentuojami svarbiausi litvakų kūrybos aspektai, atsiskleidžiantys per populiariausius Lietuvos vaizdinius.

Poezijos mėgėjus paroda pradžiugins iš jidiš kalbos verstais eilėraščiai apie Lietuvą, tarp jų ir unikalus kūrinys – garsaus dailininko Marko Šagalo eilėraštis apie Vilniaus Didžiąją sinagogą. Istorijos, muzikos, dailės, kino ir teatro gerbėjai parodoje atras ne vieną įdomų faktą. Parodos stendai parengti pasitelkus Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus rinkinius, vaizdinę ir dokumentinę medžiagą iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Italijos, Izraelio, Rusijos, JAV ir Urugvajaus muziejų, archyvų ir privačių kolekcijų. Šiandien litvakų kultūra jau suvokiama kaip Lietuvos kultūros dalis, plečianti ir stiprinanti Lietuvos ryšius su pasauliu. Tūkstančiai litvakų palikuonių iš įvairių šalių kasmet aplanko savo protėvių gimtinę.

Na, o Jus, parodą „Lietuva litvakų kūryboj“ Palangos viešojoje bibliotekoje aplankyti kviečiame nuo sausio 4 d. iki  30 d.