Naujienos
- Titulinis
- Naujienos ir renginiai
- Naujienos
Knygos „Antanas Vienuolis ir amžininkai: laiškų dialogai“ pristatymas
2026-08-03 Renginio data: 2026-08-03 16.00Rugpjūčio 3 d. 16 val. Palangos viešosios bibliotekos renginių salėje vyks kultūros popietė „Turiu viltį, kad dar šią vasarą pasimatysime Palangoje...“ (Antanas Vienuolis), skirta naujai šaltinių publikacijai „Antano Vienuolio asmeninė ir tarnybinė korespondencija“. Renginio metu visuomenei bus pristatytas pirmasis šios publikacijos tomas „Antanas Vienuolis ir amžininkai: laiškų dialogai“.
Dalyvauja knygos rengėjai ir sudarytojai – Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriaus vadovė dr. Inga Liepaitė ir Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus Anykščiuose muziejininkas Antanas Verbickas bei aktorė, Klaipėdos universiteto docentė Virginija Kochanskytė.
Kultūros popietėje knygos rengėjai, pasitelkdami Antano Vienuolio ir jo amžininkų laiškus bei jų dialogus, atskleis rašytojo asmeninio, kūrybinio ir visuomeninio gyvenimo detales Pirmojo pasaulinio karo ir Nepriklausomybės metų, vokiečių ir sovietų okupacijų laikotarpiais, svarstys ir vertins Antano Vienuolio vaidmenį ano laikmečio ir dabarties kontekste. Išgirsime archyvinių įrašų, matysime archyvinių vaizdų. Taip pat sužinosime apie rašytojo pomėgį vasaromis lankytis Palangoje ir paskutinį jo vasarojimą 1957-aisiais šiame Lietuvos kurorte.
Aktorė Virginija Kochanskytė skaitys A. Vienuolio laiškų ištraukas ir reflektuos Maironio, K. Binkio, S. Nėries, M. K. Čiurlionio ir kt. menininkų kūryba bei prisiminimais apie vasaras Palangoje.
Naujajame leidinyje publikuojami Antano Vienuolio laiškai ir susirašinėjimas su amžininkais atveria ne tik asmeninį rašytojo pasaulį, bet ir leidžia pažvelgti į XX amžiaus pirmosios pusės Lietuvos kultūrinį, visuomeninį bei politinį gyvenimą. Knygoje surinkta daugiau kaip septyni šimtai laiškų, atvirlaiškių, telegramų ir kitų dokumentų, atspindinčių įvairius rašytojo gyvenimo laikotarpius – nuo Pirmojo pasaulinio karo iki sovietinės okupacijos metų.
Susitikimo metu bus kalbama apie Antano Vienuolio kūrybinę ir visuomeninę veiklą, jo ryšius su žymiausiais to meto kultūros veikėjais, pristatomi archyviniai įrašai ir vaizdinė medžiaga. Neatsitiktinai renginiui pasirinktas ir Palangos vardas – rašytojas ne kartą lankėsi Lietuvos pajūryje, o renginio dalyviai primins jo vasaras kurorte bei paskutinį apsilankymą Palangoje 1957 metais.
Trumpai apie knygos rengėjų bendrus darbus:
Dr. Inga Liepaitė ir Antanas Verbickas kartu yra parengę tris knygas. 2016 m. pasirodė studija „Antano Baranausko asmeninė biblioteka“, 2019 m. – šaltinių publikacija „Per Tamstos laišką į mane padvelkė tikras pavasaris“: Antano Vienuolio-Žukausko ir tremtinių bei politinių kalinių ir jų artimųjų epistolinis palikimas“ ir 2025 m. – šaltinių publikacijos „Antano Vienuolio asmeninė ir tarnybinė korespondencija“ pirmas tomas „Antanas Vienuolis ir amžininkai: laiškų dialogai“.
