Naujienos

Skaitmeninio raštingumo mokymai bibliotekose: sužinoti, išbandyti, suprasti

2019 - 11 - 14   

„Užsienyje gyvenantis sūnus nuolat sakydavo, kad mums būtų patogu susiskambinti per „Viber“. Kol nelankiau skaitmeninio raštingumo kursų, tiksliai nežinojau, kas tai yra. Buvau tik girdėjusi. Sūnus labai nustebo, kai vieną dieną mokymų metu jam paskambinau ne šiaip, bet dar ir su vaizdu. Tada pirmą kartą pamačiau ir neseniai gimusį anūką!“, – taip entuziastingai pokalbį pradeda Vida (67 m.). Ji parodo ir kaip moka pasidalinti nuotraukomis. „Praėjusią savaitę buvau nuvykusi į Telšius prie ežero. Ten atsiveria labai gražus vaizdas, tai padariau nuotrauką ir išsiunčiau sūnui į Kanadą. Bet jis dar nematė, nes didelis laiko skirtumas. Kai perskaitys – aš suprasiu iš šio ženkliuko, – rodo į ekraną ponia Vida. Ši moteris tai tik viena iš daugelio projekto dalyvių, jau baigusių skaitmeninio raštingumo kursus. 

Panašia patirtimi galėtų pasidalinti ne vienas projekto „Prisijungusi Lietuva” skaitmeninio raštingumo mokymų dalyvis. Daugeliui iš jų mokymai suteikia praktinių žinių, kaip naudotis skaitmeniniu įrenginiu, kaip pirkti, mokėti mokesčius, bendrauti ir bendradarbiauti internetu. Jau daugiau nei 20 tūkstančių Lietuvos gyventojų dalyvavo viešosiose bibliotekose vykstančiuose mokymuose, o iki projekto pabaigos planuojama apmokyti ne mažiau nei 100 tūkstančių suaugusiųjų, vyresnių nei 18 metų. 

Viešosiose bibliotekose ir daugelyje jų kaimiškųjų filialų gyventojai gali mokytis ne tik skaitmeninio raštingumo pradmenų, bet ir gilinti jau turimas žinias ir įgūdžius. Yra net 9 programos, kuriose gali dalyvauti pradinių žinių turintys dalyviai: „Būk aktyvus, unikalus ir verslus”, „Efektyvus laiko planavimas ir bendravimas”, „Atsakingas turinio skelbimas internete ir saugus naršymas”, „Inovatyvus savęs pristatymas”,  „Skaitmeninių nuotraukų apdorojimas ir saugus dalijimasis”, „Pristatymų rengimas“, „Valstybės paslaugos internetu kiekvienam“, „Sumaniau apsipirkime ir atsiskaitykime internetu“, „Planuokime laisvalaikį internetu“. Tikimasi, kad kiekvienas suaugusysis, nepriklausomai nuo jo turimos skaitmeninės patirties, atras sau aktualią mokymosi temą. Išsami informacija apie kiekvieną programą skelbiama https://mokymai.vipt.lt/ 

„Mums malonu dalintis savo žiniomis su kitais žmonėmis. Džiaugiamės, kuomet žmonės net ir praėjus kuriam laikui po mokymų apsilanko pas mus, kažko paklausia, papasakoja, kaip jiems sekasi. Prieš kiekvienų skaitmeninio mokymų pradžią stengiamės įsigilinti į kiekvieno dalyvio poreikius ir kuo aiškiau išdėstyti mokymų medžiagą.“ – sako Palangos viešosios bibliotekos skaitmeninio raštingumo mokymus vedančios lektorės. „Skaitmeninės technologijos yra neatsiejama mūsų kasdieninio gyvenimo dalis. Seniau žmonės visko ieškodavo knygose, tai užtrukdavo laiko, o dabar daug naudingų dalykų galima rasti internete vos kelių mygtukų paspaudimu. Tačiau tam reikia įgūdžių, žinių, todėl stengiamės žmonėms parodyti, kaip jų gyvenime skaitmeniniai įrenginiai ir interneto ryšys gali būti naudingi. Ir kad tikrai nereikia jų vengti ar bijoti. Po mokymų žmonės patys nusiperka kompiuterius, gauna dovanų išmaniuosius telefonus iš vaikų, anūkų, nes jie mato, kad tėvai ir seneliai nori tobulėti. Smagiausia, ko gero, tai, kad vyresnio amžiaus mokymų dalyviai dažniau gali bendrauti su draugais, dalintis gražiomis akimirkomis su toli gyvenančiais draugais ir artimaisiais. Tai skatina tobulėti ir mus.“ – džiaugiasi Lina, viena iš dviejų Palangos viešojoje bibliotekoje mokymus vedančių lektorių. 

Kviečiame ir Jus užsiregistruoti į mokymus! Registruokitės telefonu 8 620 20 961, e. paštu mokymai@vipt.lt arba atvykite į artimiausią biblioteką.

Projektą įgyvendina Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su partneriais: asociacija „Langas į ateitį“, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis.  

Skaitmeninio raštingumo mokymus organizuoja asociacija „Viešieji interneto prieigos taškai“ kartu su partneriais UAB „Baltijos kompiuterių akademija”, Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija ir VŠĮ „Informacinių technologijų institutas”.