Pradžia / Kraštotyra / Palangos vardai / Kraštotyra / Palangos vardai / Vaišė Jonas Algirdas (1938 04 16 - 2013 10 09)

Vaišė Jonas Algirdas (1938 04 16 - 2013 10 09)

Vaise Jonas algirdas       Dailininkas (tapytojas), buvo Lietuvos tautodailės sąjungos Klaipėdos skyriaus narys    

J. A. Vaišė gimė 1938 m. balandžio 16 d. Palangoje. Jo krikšto tėvai – nepriklausomos Lietuvos žemės ūkio ministras Jonas Aleksa ir jo žmona, Jono Algirdo mamos draugė Salomėja Aleksienė. Tėvas Pranas Vaišė buvo autobuso vairuotojas, vežiojęs poilsiautojus maršrutu „Kaunas-Palanga“. Jono Algirdo Vaišės senelis Juozas Vainoras gyveno Palangoje, dirbo pas grafą J. Tiškevičių arklininku. J. Vainoras iš grafo Tiškevičiaus nusipirko žemės sklypą Kęstučio gatvėje ir su dukra Ona Vainoraite-Vaišiene (J. A. Vaišės mama, mokytojavusia Palangos progimnazijoje, vėliau dirbusia miškų urėdijos tarnautoja), pasistatė namą. Jame ir augo Jonas Algirdas, kol tarybiniais metais namas buvo nacionalizuotas, o namo šeimininkams palikta tik nedidelė dalis gyvenamojo ploto.

Baigęs Palangos vidurinę mokyklą, J. A. Vaišė  1956–1960 m. mokėsi Kauno dailės mokykloje. Pirmąją savo kūrinių parodėlę jis suruošė 1958 m.  Baigęs mokslus, įsidarbino Kartenos (Kretingos r.) vidurinėje mokykloje dailės mokytoju (1960–1962), vėliau dirbo Palangos kultūros skyriuje (1963–1968). Dailininkas yra dirbęs Palangos gelbėjimo stotyje gelbėtoju, buvo stendo „Palangos Juzė eina per miestą“ redaktorius.  J. A. Vaišė – ilgametis Palangos oro uosto apsaugos darbuotojas (1968–1989). Dailininkas jautė silpnybę techninėms transporto priemonėms, turėjo keletą jų įsigijęs. Visuomeniniame auto inspekcijos štabe jis buvo autoinspektorius visuomenininkas. Antraeilėse pareigose J. A. Vaišė dirbo dailininku Palangos turistinėje bazėje, Kelionių ir ekskursijų biure, kino teatre „Naglis“.  Bandė piešti portretus, karikatūras, plakatus. Dailininkas labai mėgo gamtą, todėl nenuostabu, kad ėmė tapyti peizažus. 1985 m. „Jūratės“ sanatorijos klube surengta jo tapybos darbų paroda. Autorines parodas dailininkas surengė Palangoje, Klaipėdoje, Plungėje, Kretingoje. Paveiksluose jis įamžino Palangą, jūrą. Jo paveikslai, kuriuose vaizduojamas senasis jūros tiltas, Birutės kalno koplyčia, Palangos bažnyčia – tai istorinė kurorto atmintis. Jo paveikslai plačiai pasklidę ne tik po Lietuvą, bet ir užsienį.

Jonas Algirdas Vaišė buvo stiprus savo dvasia, žemaitiška tvirtybe ir filosofija, talentu, darbštumu, vidiniu gėrio, grožio pajautimu, dideliu noru teptuku įamžinti Palangą, jos lankytinas vietas, jūrą. 70-čio proga atidarytos parodos metu dailininkui buvo įteikta Palangos mero V. Stalmoko padėka už pajūrio gamtos grožio įamžinimą kūryboje ir palangiškio savasties išlaikymą.

J. Vaišė mirė 2013 m. spalio 9 d., palaidotas Palangos miesto kapinėse.

Nuotrauka iš asmeninio J. A. Vaišės archyvo.

Naudota literatūra:

  • ARBAČAUSKAITĖ, Jurgita. Septyniasdešimtmečio proga J. Vaišė pasveikintas žmonos parengta knyga. Vakarinė Palanga, 2008, balandžio 30, p. 5.
  • GRIŠKEVIČIUS, Gediminas. Graži gyvenimo giesmė. Palanga, 1991, rugsėjo 13, p. 1.
  • GRIŠKEVIČIUS, Gediminas. Jonas Vaišė: „Esu dailininkas, nenuspėjamas kaip jūra“. Palangos tiltas, 2012, kovo 16, p. 10.
  • SINUŠIENĖ, Ligita. J. A. Vaišės darbuose – unikalios spalvos ir meilė palangiškiams. Vakarinė Palanga, 2014, balandžio 30, p. 7.
  • Jonas Vaišė: nenuspėjamas kaip jūra. Palanga: Druka, 2008. 48 p. ISBN 978-9955-735-60-1.